Jak poprawić pamięć bez ogromnego wysiłku?

Jak poprawić pamięć i koncentrację

Pamięć jest podstawową częścią umysłu człowieka, która służy do organizowania, a także do zapamiętywania doświadczeń i ważnych wydarzeń. Ale jest to również jedna z rzeczy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, ponieważ wpływa na nią upływ czasu. Im większa staje się pamięć ludzka, tym więcej współpracy należy wykonać, aby działała prawidłowo. Rozważając, jak poprawić pamięć, należy wziąć pod uwagę, odpowiednią dietę, ćwiczenia usprawniające mózg i ruch na świeżym powietrzu.


Nawigacja:

Jak poprawić pamięć i koncentrowanie?

Zastanawiając się, co na pamięć jest najbardziej wartościowe, jedną z odpowiedzi jest, że wystarczy odpoczynek i sen. Często ludzie wierzą, że można spać mniej godzin niż to konieczne, a jednak mózg będzie działał w 100%. Jednak nie jest to prawdą: zaleca się spać około siedmiu godzin dziennie, aby mózg mógł właściwie przetwarzać wszystkie informacje i poprawić pamięć długoterminową.

Należy uprawiać sport. Według przeprowadzonych badań sport pomaga zmniejszyć napięcia i poprawić pamięć przestrzenną.

Wielu młodych ludzi poświęca dużo czasu na naukę i często zastanawia się jak sobie pomóc, co na koncentrację będzie najlepsze? Specjaliści mogą odpowiedzieć zjedz czekoladę. Jest to przyjemność, a zarazem przyjaciel mózgu i nauki, ponieważ jeden ze składników kakao ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Zadając specjalistom pytanie, co na poprawę pamięci, zdarza się, że odpowiadają oni: połączenie koncepcji z obrazem. Jest to jedno z kluczowych ćwiczeń, które można wykonywać codziennie, szczególnie w okresie egzaminacyjnym. Gdy zostanie połączony konkretny obraz z definicją, pamięć ludzka może lepiej zachować informacje, które mają być przetworzone. Inne ćwiczenie polega na zrobieniu sobie mentalnego obrazu tego, co chce się zobaczyć i zachować. Dotyczy to prawie każdej pamięci, którą chce się otrzymać: zawsze można wydobyć zdjęcie i poszukać więcej szczegółów za pomocą oczu.

Jak poprawić koncentrację poprzez odpowiednią dietę?

Jak poprawić koncentrację za pomocą odpowiedniej diety? To proste. Wystarczy wdrożyć do niej kilka produktów przedstawionych poniżej.

 1. Jajka zawierają dużo białka, czyli materiału budowlanego dla substancji przekaźnikowych, których mózg potrzebuje do aktywowania komórek nerwowych. Bez nich funkcja szarej komórki jest niemożliwa, ponieważ wypełniają one różnorodne zadania w ciele i są ważne dla aktywnych czynności mózgu.
 2. Ryba: Mózg potrzebuje tłuszczu, ale tutaj zależy od rozróżnienia między dobrymi i złymi kwasami tłuszczowymi. Kwasy tłuszczowe omega-3 są dobre do dzielenia się informacjami nerwowymi i pomagają w zapamiętywaniu i uczeniu się. Więc poszukując odpowiedzi na pytanie jak polepszyć pamięć, można wskazać, że łosoś, tuńczyk, śledź i owoce morza są bogate w kwas (DHA), kwas tłuszczowy omega-3, który sprawia, że błony mózgu są bardziej elastyczne. Ma to pozytywny wpływ na przechowywanie informacji, a tym samym na wspomnienia i uczenie się.
 3. Słodkie ziemniaki. Są pełne składników i substancji odżywczych, zawierają dużo witaminy E, która pomaga mózgowi najlepiej. Są również pomocne w stresie. Ponieważ wtedy organizm zużywa duże ilości ważnych minerałów. Słodkie ziemniaki uzupełniają te zapasy minerałami antystresowymi. W tym przypadku odpowiedź na pytanie, co poprawia koncentrację, może być jedna: słodkie ziemniaki, które uspokoją nerwy, zmniejszą stres, a nawet obniżą ciśnienie krwi.

Co jest dobre na pamięć i koncentrację na co dzień? Podstawowe produkty!

 • Jagody: decydujące dla kondycji szarych komórek jest wystarczająca podaż witamin.
 • Orzechy: zawierają liczne pierwiastki śladowe, minerały, witaminy B i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
 • Marchew: jest dobra dla mózgu i pamięci, ponieważ wysoka zawartość azotanów ma pozytywny wpływ na sprawność mózgu.
 • Płatki owsiane: wysoka zawartość węglowodanów jest dobrym źródłem energii dla mózgu i pomaga w problemach z koncentracją i nerwowością.
 • Szpinak: zawiera kwas foliowy, który chroni mózg.
 • Soja: bogata w łatwo przyswajalne białko, żelazo, magnez i cynk. Posiada dużo lecytyny wzmacniającej umysł i nerwy.
 • Jabłka: zawierają wiele ważnych witamin A, B i C, które działają przeciw zmęczeniu psychicznemu i są dobre dla pamięci.
 • Brokuły: zawierają dużo witamin, minerałów utrzymują mózg w zdrowiu i kondycji.


Tak, więc, co na pamięć i koncentrację będzie najbardziej przydatne?

Można śmiało powiedzieć, że wszystkie wymienione wyżej elementy. Warto rozpocząć zdrowe odżywianie, uprawiać sport lub chociaż chodzić na spacery a także wykonywać ćwiczenia poprawiające funkcje mózgu i ułatwiające zapamiętywanie i skupianie uwagi.

Źródła:
 1. Ale urwał!. Techniki błyskawicznego przyswajania wiedzy, Andrzej Bubrowiecki, Zlote Mysli, 2015, ISBN: 8377011409, 9788377011409
 2. Brain Boosting Foods: 50 Ways to Improve Your Memory, Unclutter Your Mind, and Get your Brain Working at its Highest Capacity by Eating Righ, Janet Maccaro, Charisma Media, 2012, ISBN: 1616381280, 9781616381288

Dodaj komentarz