Problemy z koncentracją u dzieci i dorosłych

problem z koncentracją u dzieci

Każde problemy z koncentracją i pamięcią mogą mieć różne podłoże. Powodami tego mogą być zarówno czynniki zewnętrzne, jak i czynniki psychiczne. Gdy zaprzątamy umysł zmartwieniami przestajemy się skupiać na tym co aktualnie robimy. Duży wpływ na brak koncentracji mają też czynniki fizyczne. Gdy coś nas boli, bądź gdy się źle czujemy, również będziemy mieć problemy z pamięcią i koncentracją. Sytuacje stresowe, przemęczenie, a także niewyspanie także nie są naszymi sprzymierzeńcami w walce z zaburzeniami koncentracji.


Nawigacja:

Zaburzenia koncentracji u dorosłych

U dorosłych natomiast problem z koncentracją głównie spowodowany jest przemęczeniem i zbyt dużą ilością sytuacji stresowych. Warto wtedy postarać się dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę snu i relaksu. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym będziemy się uczyć, bądź wykonywać swoją pracę. Nie należy organizować go tam, gdzie znajduje się wiele czynników, które będą rozpraszały naszą uwagę. W miejscu tym powinno być cicho i wygodnie.

Aby znacznie poprawić swoją pamięć i koncentrację należy maksymalnie ograniczyć źródła hałasu. Mimo, iż często zdolność koncentracji u każdego jest indywidualna, to niektórzy nawet w hałasie potrafią doskonale radzić sobie z zapamiętywaniem i skupianiem się nad wykonywanym zadaniem. Gdy pracujemy wśród wielu osób, to najtrudniejsze zadania powinniśmy wykonywać w odosobnieniu, jeśli jest to nie możliwe można zaopatrzyć się w stopery, bądź słuchawki z relaksacyjną muzyką.

Problem z koncentracją u dzieci

Jeśli chodzi o zaburzenia koncentracji u dzieci, to terapię powinien przeprowadzać specjalista wykonując diagnozę badającą jej przyczyny. Brak koncentracji u dziecka najczęściej związany jest z niepokojem i zmartwieniami, a najlepszym rozwiązaniem problemu jest wizyta u psychologa.

Brak koncentracji u dziecka a otoczenie

Otoczenie również ma wielki wpływ na zaburzenia koncentracji zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Nie przykładamy uwagi do siedzenia w odpowiedniej pozycji, ani do oświetlenia. Temperatura również powinna być odpowiednia. Gdy jest zbyt wysoka możemy zacząć odczuwać senność. Równie istotne jest także utrzymywanie porządku w miejscu nauki czy pracy. Uporządkowane rzeczy na biurku czy w komputerze będą sprzyjały spokojnym myślą.

W jednym ciągu z maksymalnym skupieniem jesteśmy w stanie wykonywać zadania przez około 30 minut, dlatego bardzo ważne robienie jest przerw w celu zachowania efektywności wykonywanej pracy. Przerwy te powinny być wykonywane o określonych porach, a zadania odpowiednio podzielone, aby nie przerywać ich w nieodpowiednich momentach. Najłatwiej zachować koncentrację rano, więc wtedy powinno się wykonywać najtrudniejsze zadania.

Problemy z pamięcią i koncentracją a stres

Należy pamiętać, że problemy z koncentracją i pamięcią najczęściej są przyczyną stresu. To z kolei bardzo negatywnie wpływa na wydajność i jakość pracy, którą wykonujemy. Przez to mogą dojść kolejne stresujące myśli dotyczące np. konsekwencji z powodu niewykonania pracy w terminie. W ten sposób zapędzamy się w punkt bez wyjścia. Należy zacząć starać się pokonać stres i nauczyć się żyć z dystansem do tego co dzieje się dookoła nas. Koniecznie trzeba też zapewnić sobie odpowiednią ilość snu i dobrze zbilansowaną dietę. Aktywność fizyczna również może stać się naszym sprzymierzeńcem.

Dbając o te wszystkie czynniki możemy znacznie poprawić zdolność zachowania koncentracji w bardzo szybkim czasie. Jednak każdy organizm i mózg jest bardzo indywidualny, więc niektórzy muszą po prostu dać sobie więcej czasu niż inni.

Źródła:
  1. Reversing Memory Loss: Proven Methods for Regaining, Strengthening, and Preserving Your Memory, Vernon H. MarkJ. Paul Mark, Houghton Mifflin Harcourt, 2000, ISBN: 039594452X, 9780395944523
  2. Problemy z pamięcią – Joan Grossman, Jadwiga Sawicka: Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, Warszawa, [16.11 2002 – 05.01 2003], Jolanta Chrzanowska-Pieńkos, Zachęta, 2002, ISBN: 838914509X, 9788389145093

Dodaj komentarz